Μήνυμα του Κοσμήτορα για την έναρξη του νέου ακαδημαϊκού έτους

Κυρίες και Κύριοι Συνάδελφοι,

Με την έναρξη του νέου ακαδημαϊκού έτους 2019‐2020 ευχόμαστε, ολόψυχα, καλή αρχή και παραγωγή γόνιμου εκπαιδευτικού, ερευνητικού και οργανωτικού έργου.

Το νέο ακαδημαϊκό έτος αρχίζει με την αποχώρηση από την ενεργό υπηρεσία λόγω ορίου ηλικίας 32 μελών Δ.Ε.Π. Οι συγκεκριμένες θέσεις, με βάση σχετική δέσμευση του Υπουργείου Παιδείας, αναμένεται να προκηρυχθούν άμεσα.

Σας ανακοινώνουμε, επίσης, ότι:

1. Τον Ιούλιο του 2019 ολοκληρώθηκε η πιστοποίηση Συστήματος ISO 9001:2015 της Γραμματείας της Κοσμητείας Σ.Ε.Υ. από το διεθνή Φορέα Πιστοποίησης «Lloyd’s Register» με δωρεάν συμβόλαιο για τρία (3) χρόνια.

Με τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία, που είναι πρωτοποριακή σε επίπεδο Γραμματείας υπηρεσίας Α.Ε.Ι., αναμένεται να προκύψει αναβάθμιση του παραγόμενου έργου, επιτάχυνση των διαδικασιών και οικονομία κλίμακος σε πόρους και προσωπικό.

2. Τον Αύγουστο του 2019 ολοκληρώθηκαν οι τεχνικές εργασίες, οι υλικοτεχνικές υποδομές και η τοποθέτηση του εξοπλισμού στα νέα γραφεία της Κοσμητείας (2ος όροφος κτιρίου Γραμματείας Τμήματος Ιατρικής, απέναντι από την αίθουσα των Γενικών Συνελεύσεων).

Με την ολοκλήρωση του συγκεκριμένου έργου θεραπεύτηκε μία εκκρεμότητα, που χρονολογείται από το 2013, και ήταν αρνητική για την εύρυθμη λειτουργία και το κύρος της Κοσμητείας της Σ.Ε.Υ.

3. Τον Αύγουστο του 2019 εντάχθηκε η Κοσμητεία της Σ.Ε.Υ. στο νέο Οργανόγραμμα του Α.Π.Θ., θεραπεύοντας άλλη μία εκκρεμότητα που χρονολογείται από το 2013, έτος ίδρυσης της Κοσμητείας.

Το σχετικό ΦΕΚ αναμένεται να δημοσιευτεί εντός του Σεπτεμβρίου 2019 με πλείστες θετικές συνέπειες, στις οποίες συγκαταλέγεται και η στελέχωση της Κοσμητείας σε προσωπικό, αποκλειστικά επικεντρωμένο στο έργο της.

4. Τα προαναφερθέντα επιτρέπουν στην Κοσμητεία της Σχολής μας να ασκεί, εφεξής, εύρυθμα, το σύνολο των αρμοδιοτήτων της, να λειτουργήσει απρόσκοπτα ενεργοποιώντας, άμεσα, τις Επιτροπές της Κοσμητείας και αναπτύσσοντας περισσότερες πρωτοβουλίες και δραστηριότητες προς όφελος των Τμημάτων που τη συγκροτούν.

Τέλος, σας αναφέρουμε ότι εντός του Σεπτεμβρίου 2019 θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω εκδηλώσεις‐δραστηριότητες:

1. Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 12.30: Τελετή εγκαινίων των νέων γραφείων της Κοσμητείας της Σχολής Επιστημών Υγείας (2ος όροφος κτιρίου Γραμματείας Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ.).

2. Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 19.30: Τελετή εγκαινίων έκθεσης φωτογραφίας τεσσάρων (4) συναδέλφων με θέμα «Μνήμες από τα χρόνια του Χάνσεν». Η έκθεση πραγματοποιείται υπό την αιγίδα και με την οργανωτική υποστήριξη της Κοσμητείας της Σ.Ε.Υ. (Εκθεσιακός χώρος Συνεδριακού κέντρου Τράπεζας Πειραιώς, Κατούνη 12, Λαδάδικα).

3. Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 12.00: Εκδήλωση Λόγου με θέμα «Λέπρα: Η νόσος των ζωντανών νεκρών» με τη συμμετοχή τριών (3) μελών ΔΕΠ της Σ.Ε.Υ. ως εισηγητών. Η εκδήλωση πραγματοποιείται υπό την αιγίδα και με την οργανωτική υποστήριξη της Κοσμητείας της Σ.Ε.Υ. (Εκθεσιακός χώρος Συνεδριακού κέντρου Τράπεζας Πειραιώς, Κατούνη 12, Λαδάδικα).

4. Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 12.30: Γενική Συνέλευση Κοσμητείας Σχολής Επιστημών Υγείας Α.Π.Θ., στην οποία μπορούν να συμμετάσχουν όλα ανεξαιρέτως τα στελέχη των Τμημάτων Ιατρικής, Κτηνιατρικής, Φαρμακευτικής και Οδοντιατρικής της Σ.Ε.Υ. του Α.Π.Θ. (Αίθουσα Γενικών Συνελεύσεων Τμήματος Ιατρικής, 2ος όροφος κτιρίου Γραμματείας Τμήματος Ιατρικής).

Σας περιμένουμε όλους στην Τελετή Εγκαινίων των Γραφείων της Κοσμητείας της Σ.Ε.Υ. στις 5 Σεπτεμβρίου και στις άλλες εκδηλώσεις που ακολουθούν.

Ευχόμαστε και πάλι καλή και γόνιμη ακαδημαϊκή χρονιά.

Με ιδιαίτερη εκτίμηση,

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας Α.Π.Θ.

ΘΕΟΔΩΡΟΣ Ι. ΔΑΡΔΑΒΕΣΗΣ Καθηγητής Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ.