Τμήμα Φαρμακευτικής

ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΑΠΘ

από τον Καθηγητή Θεόδωρο Ι. Δαρδαβέση

To Τμήμα Φαρμακευτικής. Φωτογραφικό Αρχείο της Κοσμητείας Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘΑπό την ίδρυσή του το 1955 μέχρι και το 1989, το Τμήμα Φαρμακευτικής ήταν εγκατεστημένο στο κτίριο του Παλαιού Χημείου, που ανοικοδομήθηκε σύμφωνα με σχέδια των αρχιτεκτόνων Π. Καραντινού, Α. Λοΐζου και Κ. Μπίτσιου.

Το 1989, το Τμήμα μεταστεγάστηκε σε τρεις  ορόφους (2ος, 3ος και 4ος) του κτιρίου Βιολογικών Επιστημών, που βρίσκονται μεταξύ του κτιρίου της Σχολής Θετικών Επιστημών και του Τμήματος της Κτηνιατρικής στην πανεπιστημιούπολη.

Οι συγκεκριμένοι χώροι, που διατέθηκαν στο Τμήμα, χαρακτηρίζονται ως ανεπαρκείς και χωρίς τις απαιτούμενες προδιαγραφές, σε σχέση με τον αριθμό των φοιτητών και με το εκπαιδευτικό και ερευνητικό έργο που παράγει το Τμήμα. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το Τμήμα δεν είναι αυτοδύναμο σε αίθουσες διδασκαλίας. Μια κατάσταση, η οποία είναι απαραίτητο και επείγον να μεταβληθεί προς το καλύτερο.