Εκδήλωση ονοματοδοσίας Πτέρυγας Νοσηλείας του Γυναικολογικού Τμήματος της Α’ Μαιευτικής – Γυναικολογικής Κλινικής του ΑΠΘ του Γ.Ν.Θ. «Παπαγεωργίου» σε πτέρυγα «Καθηγητή Ιωάννη Ν. Μπόντη»

ΚΟΣΜΗΤΕΙΑ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017

«Καθηγητή Ιωάννη Ν. Μπόντη».

Θεσσαλονίκη, Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου, Αμφιθέατρο Γ.Ν.Θ. «Παπαγεωργίου»

Οργάνωση: Πρόεδρος και Δ.Σ. του Γ.Ν.Θ. «Παπαγεωργίου» και η Α’ Μαιευτική - Γυναικολογική Κλινική ΑΠΘ (Διευθυντής: Καθηγητής Γρηγόριος Γκριμπίζης)

Η τελετή ξεκίνησε στο κατάμεστο αμφιθέατρο του Νοσοκομείου . Μίλησαν για τη ζωή, το έργο και την προσφορά του Γιάννη Μπόντη ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του Νοσοκομείου «Παπαγεωργίου» Β. Παπάς, οι πρώην μαθητές του, στη συνέχεια συνεργάτες του και μετέπειτα διάδοχοί του κατά σειρά στη Διεύθυνση της Κλινικής Καθηγητές Β. Ταρλατζής και Γρ. Γκριμπίζης, καθώς και ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, Καθηγητής Θεόδωρο ς Ι. Δαρδαβέσης.
Ακολούθησε ομιλία του Καθηγητή Γιάννη Μπόντη, ενώ η τελετή ολοκληρώθηκε με την αποκάλυψη πινακίδας με το όνομά του στην είσοδο της πτέρυγας νοσηλείας του Γυναικολογικού Τμήματος

Σημεία της ομιλίας του Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ,
Καθηγητή Θ.Ι. Δαρδαβέση
για το έργο και την προσφορά του Καθηγητή Ιωάννη Μπόντη.

«Αξιέπαινη η πρωτοβουλία του Διοικητικού Συμβουλίου του Νοσοκομείου «Παπαγεωργίου» να οργανώσει σήμερα 15 Δεκεμβρίου εκδήλωση ονοματοδοσίας πτέρυγας νοσηλείας του Γυναικολογικού Τμήματος σε πτέρυγα «Καθηγητή Ιωάννη Ν. Μπόντη».
Ο Γιάννης Μπόντης είναι ένας από τους κορυφαίους Έλληνες Μαιευτήρες-Γυναικολόγους και από τους πρωτοπόρους στην ενδοσκοπική χειρουργική και την εξωσωματική γονιμοποίηση στη χώρα μας. Εξελέγη Καθηγητής το 1998 και, από το 2001 μέχρι την ημέρα αφυπηρέτησής του, διετέλεσε Διευθυντής στην ιστορική Α΄ Μαιευτική και Γυναικολογική Κλινική του Α.Π.Θ. Διετέλεσε, επίσης, Αναπληρωτής Πρόεδρος (2001-2003) και Πρόεδρος (2003-2007) για δύο θητείες της Ιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ. Διακρίθηκε στο επιστημονικό πεδίο και πέτυχε με το οργανωτικό του πνεύμα και τη διορατικότητα που τον διακρίνει τομές και καινοτομίες τόσο στην Κλινική που διηύθυνε, όσο και στην Ιατρική Σχολή του Α.Π.Θ. κατά τη διάρκεια της θητείας του ως Πρόεδρος».
Η ομιλία του Κοσμήτορα ολοκληρώθηκε με τη ρήση του Αριστοτέλη «Η τιμή που απονέμεται ανήκει και στους τιμώντες», αναδεικνύοντας τη σημασία της πρωτοβουλίας που είχε τόσο η Διοίκηση του Νοσοκομείου, όσο και οι μαθητές και πρώην συνεργάτες του με επικεφαλής τον Καθηγητή Γρ. Γκριμπίζη, να τιμήσουν τον δάσκαλό τους.