ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΙΝΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Α.Π.Θ.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΙΝΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΣΕ ΘΕΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Α.Π.Θ.

Στις 24 Μαΐου 2023, τα μέλη του ΔΕΠ του Α.Π.Θ. θα κληθούν να εκλέξουν με ηλεκτρονική ψηφοφορία έξι (6) από τους δεκαπέντε (15) υποψηφίους για τις θέσεις των Εσωτερικών Μελών του Συμβουλίου Διοίκησης του Α.Π.Θ.
Επισημαίνεται, ότι σύμφωνα με τον νέο Νόμο:

1. Από κάθε Σχολή εκλέγεται ένας μόνο υποψήφιος.
  2. Τα έξι (6) Εσωτερικά Μέλη θα εκλέξουν στη συνέχεια τα πέντε (5) Εξωτερικά Μέλη του Συμβουλίου από κατάλογο υποψηφίων, που ήδη έχει κλείσει.
  3. Τα έντεκα (11) μέλη του Συμβουλίου θα εκλέξουν τον Πρύτανη και στη συνέχεια θα επιλέξουν Αντιπρυτάνεις και Κοσμήτορες Σχολών, τους οποίους έχουν το δικαίωμα να απολύουν.
  4. Οι αρμοδιότητες της Συγκλήτου περιορίζονται μόνο σε ακαδημαϊκά θέματα, ενώ για τα υπόλοιπα θέματα θα αποφασίζει το ενδεκαμελές Συμβούλιο του Ιδρύματος.

Από τα προαναφερθέντα αναδεικνύεται η σημασία της ψήφισης των άριστων από τους 15 εκλεκτούς υποψηφίους, για τις θέσεις των έξι (6) Εσωτερικών Μελών του Συμβουλίου και είναι σκόπιμο να σχηματίσουμε, πριν από τις εκλογές, κάποια εικόνα της προσωπικότητάς τους και των θέσεων τους για το Α.Π.Θ. και τα Τμήματα της Σχολής Επιστημών Υγείας ειδικότερα.
            Με βάση το σκεπτικό αυτό η Κοσμητεία της Σχολής Επιστημών Υγείας διοργανώνει κοινή εκδήλωση παρουσίασης των υποψηφίων με τις παρακάτω προδιαγραφές:

• Ημερομηνία :Τετάρτη 17 Μαΐου 2023
  • Έναρξη :12:30
  • Διάρκεια: μέχρι 150΄
  • Χώρος: Αμφιθέατρο «Κ. Τριαρίδης», Π.Γ.Ν.Θ. «ΑΧΕΠΑ»
  • Πρόσκληση: Σε όλους τους εκλέκτορες των Τμημάτων της Σ.Ε.Υ. (469) με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και με τις ιστοσελίδες / FB  της Κοσμητείας.
  • Συντονισμός: Κοσμήτορας της Σ.Ε.Υ.

• Μεθοδολογία:
  1. Σύντομη περιγραφή της εκλογικής διαδικασίας για την ανάδειξη των έξι (6) Εσωτερικών Μελών του Συμβουλίου, από τον Κοσμήτορα της Σ.Ε.Υ. (3΄)
  2. Αυτοπαρουσίαση κάθε υποψηφίου με αλφαβητική σειρά (Όνομα, Επίθετο, Καθηγητική Βαθμίδα, επιστημονικό αντικείμενο, Τμήμα ένταξης, διοικητική εμπειρία) (45΄)
  3. Απαντήσεις σε ερωτήματα, των παρευρισκόμενων μελών ΔΕΠ που θα αφορούν στο Α.Π.Θ. και ειδικότερα στη Σ.Ε.Υ.  και τα Τμήματα που τη συγκροτούν, με σειρά, είτε με κλήρωση εκείνη τη στιγμή, είτε αλφαβητικά (μέγιστος χρόνος κάθε απάντησης: 3΄)

Ευελπιστούμε σε μία ευρεία ανταπόκριση δια της παρουσίας των συναδέλφων μελών ΔΕΠ των Τμημάτων της Σ.Ε.Υ., την Τετάρτη 17 Μαΐου 2023 και ώρα 12:30, σε μία προσπάθεια που αφορά στο «κοινό καλό».

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών ΥγείαςΑ.Π.Θ.

ΘΕΟΔΩΡΟΣ Ι. ΔΑΡΔΑΒΕΣΗΣ
Καθηγητής Τμήματος Ιατρικής Α.Π.Θ.