ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΧΡΙΜΑΝΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΧΡΙΜΑΝΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΘ (2η θητεία)

Ο Καθηγητής Φαρμακευτικής του Τομέα Φαρμακευτικής Τεχνολογίας, του Τμήματος Φαρμακευτικής του ΑΠΘ, Κυριάκος Καχριμάνης, υπέβαλλε υποψηφιότητα για Πρόεδρος του Τμήματος Φαρμακευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, στις εκλογές που θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022.

Ακολουθεί σύντομο βιογραφικό του υποψηφίου:

Ο Κυριάκος Καχριμάνης είναι Καθηγητής Φαρμακευτικής και εργάζεται στον Τομέα Φαρμακευτικής Τεχνολογίας ΑΠΘ.

Έλαβε πτυχίο Φαρμακευτικής το 1992 και διδακτορικό δίπλωμα το 1998, από το Τμήμα Φαρμακευτικής του ΑΠΘ.

Το 2001 εξελέγη λέκτορας Φαρμακευτικής Τεχνολογίας στο Τμήμα Φαρμακευτικής ΑΠΘ και από το 2021 έως σήμερα εργάζεται ως καθηγητής στο ίδιο Τμήμα. Διετέλεσε διευθυντής του Τομέα Φαρμακευτικής Τεχνολογίας από το 2015 έως το 2017,

Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Φαρμακευτικής από το 2017 έως τον Αύγουστο του 2020 και από τον Σεπτέμβριο του 2020 έως σήμερα είναι Πρόεδρος του Τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ.

Διδάσκει τα μαθήματα Φυσική Φαρμακευτική, Φαρμακευτική Τεχνολογία Ι, II και ΙIΙ και

Βιοφαρμακευτική, του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών και συμμετέχει στη διδασκαλία μαθημάτων δύο προγραμμάτων μεταπτυχιακών σπουδών του Τμήματος Φαρμακευτικής και ενός διατμηματικού.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τη μελέτη των ιδιοτήτων στερεάς κατάστασης φαρμακευτικών ουσιών (κρυσταλλικός πολυμορφισμός, επιδιαλύτωση, μεταπτώσεις φάσεως, συγκρυστάλλωση) με πειραματικές και υπολογιστικές μεθόδους, τη βελτίωση της διαλυτότητας δυσδιάλυτων ουσιών μέσω κρυσταλλικών ή και σωματιδιακών τροποποιήσεων, και την εφαρμογή «τεχνολογιών ανάλυσης διεργασιών» (Process Analytical Technologies) στην in-line παρακολούθηση διεργασιών με μεθόδους πολυμεταβλητής ανάλυσης και τεχνητών νευρωνικών δικτύων.

Έχει 75 δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και περισσότερες από 2000 αναφορές (Η-index 29).