Ο ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΡΤΟΠΙΔΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ

Ο ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΡΤΟΠΙΔΗΣ

ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΑΠΘ (2η θητεία)

Ο Αναπλ. Καθηγητής του Εργαστηρίου Προσθετικής, του Τομέα Προσθετικής, του Τμήματος Οδοντιατρικής του ΑΠΘ, Δημήτριος Τορτοπίδης, υπέβαλλε υποψηφιότητα για Αναπλ. Πρόεδρος του Τμήματος Οδοντιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, στις εκλογές που θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022.

Ακολουθεί σύντομο βιογραφικό του υποψήφιου :

Ο Δημήτριος Τορτοπίδης είναι Αναπληρωτής Καθηγητής του Εργαστηρίου Προσθετικής, του Τομέα Προσθετικής, του Τμήματος Οδοντιατρικής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.).

Σπούδασε στην Οδοντιατρική Σχολή του Α.Π.Θ., απ’ όπου και αποφοίτησε το 1991.

Την χρονική περίοδο 1993-1997 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Οδοντική Προσθετική της Οδοντιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Γλασκώβης, Μ. Βρετανίας, που οδήγησαν στην απόκτηση Διδακτορικού τίτλου σπουδών (Ph.D.).

Τον Μάιο του 2002 εκλέχτηκε Λέκτορας στο Εργαστήριο Προσθετικής του Τμήματος Οδοντιατρικής του Α.Π.Θ.

Έκτοτε διάνυσε όλες τις βαθμίδες της ακαδημαϊκής ιεραρχίας και τον Ιανουάριο του 2017, μετά την εκλογή του, ανέλαβε καθήκοντα Αναπληρωτή Καθηγητή.

Ως προς το επιστημονικό του έργο, ο Δ. Τορτοπίδης συμμετέχει ως συντονιστής και ως διδάσκων σε προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα σχετικά με την Ακίνητη Προσθετική και Φυσιολογία του στοματογναθικού συστήματος, στο Τμήμα Οδοντιατρικής του Α.Π.Θ. Είναι Συντονιστής της Κλινικής Συνολικής Αντιμετώπισης ασθενών (ΚΣΑΑ) των τελειόφοιτων προπτυχιακών φοιτητών. Κύρια ερευνητικά του ενδιαφέροντα είναι η μελέτη της λειτουργίας και δυσλειτουργίας του στοματογναθικού συστήματος, της συμπεριφοράς της δομής των ενδοδοντικά θεραπευμένων δοντιών και των προσθετικών αποκαταστάσεων καθώς και της αποτύπωσης των οδοντικών εμφυτευμάτων.

Έχει δημοσιεύσει πάνω από 55 επιστημονικά άρθρα σε διεθνή ξενόγλωσσα και ελληνικά οδοντιατρικά περιοδικά. Επιπρόσθετα, έχει μεταφράσει και επιμεληθεί ξενόγλωσσο βιβλίο, με τίτλο: “Λειτουργική Σύγκλειση στην Αποκαταστατική Οδοντιατρική και στην Προσθετική”.

Έχει πραγματοποιήσει πάνω από 120 ομιλίες και ελεύθερες ανακοινώσεις σε διεθνή και πανελλήνια επιστημονικά συνέδρια. Συμμετείχε, είτε ως Συντονιστής, είτε ως μέλος, στην οργάνωση πολλών οδοντιατρικών επιστημονικών συνεδρίων και είναι κριτής εργασιών προς δημοσίευση σε 6 διεθνή οδοντιατρικά περιοδικά.

Είναι ενεργό μέλος σε 8 ελληνικές και διεθνείς επιστημονικές Εταιρείες, ενώ όσον αφορά στη διοικητική εμπειρία του Δ. Τορτοπίδη, είναι Γεν. Γραμματέας της Στοματολογικής Εταιρείας Β. Ελλάδος, Πρόεδρος του Συλλόγου μελών Δ.Ε.Π. του Τμήματος Οδοντιατρικής Α.Π.Θ. και απερχόμενος Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος.