«Σεμινάριο Εξειδικευμένης Θωρακοχειρουργικής»

H Καρδιοθωρακοχειρουργική Κλινική του ΑΠΘ διοργανώνει, για 3η συνεχή χρονιά, το «Σεμινάριο Εξειδικευμένης Θωρακοχειρουργικής», που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019 και ώρες 17.00-22.30, στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών του ΑΠΘ.

Ο σκοπός του Σεμιναρίου είναι να αποτελέσει μια σημαντική εκπαιδευτική δραστηριότητα, η οποία να είναι ωφέλιμη για τους θωρακοχειρουργούς που το παρακολουθούν, τόσο τους υπό ειδίκευση και τους νέους ειδικούς, όσο και τους παλαιότερους και έμπειρους θωρακοχειρουργούς. «Στον σύγχρονο κόσμο, στον οποίο η ιατρική επιστήμη, και κατ’ επέκταση η θωρακοχειρουργική επιστήμη και τέχνη, εξελίσσονται και αλλάζουν με γοργούς ρυθμούς, είναι απαραίτητη η συνεχής ενημέρωση για τις σύγχρονες εξελίξεις, σε συνδυασμό όμως με τη γνώση που προέρχεται από την εμπειρία καθιερωμένων χειρουργών, γνώση η οποία μπορεί να αποδοθεί μόνο σε ένα οργανωμένο διαδραστικό σεμινάριο υψηλού επιπέδου» αναφέρουν οι διοργανωτές.

Για το φετινό σεμινάριο έχει επιλεγεί η θεματική ενότητα των παθήσεων του μεσοθωρακίου, οι οποίες αποτελούν ένα μείγμα κακοήθων και καλοήθων νεοπλασμάτων, κύστεων και φλεγμονών, καθώς και το πάντα επίμαχο θέμα που αφορά στον ρόλο της θυμεκτομής στη θεραπεία της μυασθένειας Gravis.

Η ανάπτυξη των επί μέρους θεμάτων που έχουν επιλεγεί, θα γίνει διεξοδικά από ιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων, οι οποίοι εμπλέκονται στη διάγνωση και θεραπεία των παθήσεων του μεσοθωρακίου, όπως θωρακοχειρουργοί, ογκολόγοι-παθολόγοι, παθολογοανατόμοι, πυρηνικοί ιατροί, επεμβατικοί ακτινολόγοι και νευρολόγοι, οι οποίοι διαθέτουν μεγάλη εμπειρία στη μελέτη-έρευνα, τη διάγνωση και την αντιμετώπιση των παθήσεων του μεσοθωρακίου.

Το Σεμινάριο τελεί υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ, του Τμήματος Ιατρικής του ΑΠΘ και της Ελληνικής Εταιρείας Χειρουργών Θώρακος-Καρδιάς-Αγγείων.

Files: