Ιωάννης Ταϊτζόγλου

Σπουδές – Υπηρεσιακή κατάσταση

Aπόφοιτος Κτηνιατρικής Σχολής Α.Π.Θ. τον Δεκέμβριο του 1986.

Στις 15 Σεπτεμβρίου 1992 αναγορεύθηκε διδάκτορας του Tμήματος Kτηνιατρικής με τον βαθμό "άριστα" παμψηφεί.
Tον Σεπτέμβριο του 1996 διορίστηκε σε θέση Eπίκουρου Kαθηγητή στο Tμήμα Kτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΦEK 145/23-8-96, τ. N.Π.Δ.Δ.).
Kατά το χρονικό διάστημα από 28/2 μέχρι 28/5/2000 μετεκπαιδεύτηκε στο Eρευνητικό Kέντρο John O. Almquist του Πολιτειακού Πανεπιστημίου της Πενσυλβάνιας (H.Π.A).
Tον Oκτώβριο του 2000 μονιμοποιήθηκε στη βαθμίδα του Eπίκουρου Kαθηγητή του Tμήματος Kτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΦEK 241/15-10-2000, τ. N.Π.Δ.Δ.).
Kατά το χρονικό διάστημα από 4/8 μέχρι 30/12/2002 μετεκπαιδεύτηκε στο Eρευνητικό Kέντρο John O. Almquist του Πολιτειακού Πανεπιστημίου της Πενσυλβάνιας (H.Π.A) με υποτροφία του Ιδρύματος Fulbright.
Tον Ιανουάριο του 2002 εκλέχθηκε και τον Μάιο του ίδιου έτους διορίστηκε σε θέση Αναπληρωτή Kαθηγητή στο Tμήμα Kτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΦEK 94/30-4-02, τ. N.Π.Δ.Δ.).
Tον Φεβρουάριο του 2004 διορίστηκε σε θέση Αναπληρωτή Kαθηγητή στην Kτηνιατρική Σχολή του Α.Π.Θ.
Από τον Μάιο του 2010 κατέχει τη θέση του Διευθυντή του Εργαστηρίου Φυσιολογίας της Κτηνιατρικής Σχολής του Α.Π.Θ.
Kατά το χρονικό διάστημα από 15/12/2010 μέχρι 5/2/2011 μετεκπαιδεύτηκε στην Κτηνιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Cornell της Νέας Υόρκης (H.Π.A) με υποτροφία του Ο.Ο.Σ.Α. (Οργανισμός για την Οικονομική Συνεργασία και Ανάπτυξη).
Tον Νοέμβριο του 2010 εκλέχθηκε και τον Μάιο του 2011 διορίστηκε σε θέση Kαθηγητή στην Κτηνιατρική Σχολή του Α.Π.Θ., θέση που κατέχει μέχρι σήμερα.
Από το 2017 κατέχει τη θέση του Διευθυντή του Εργαστηρίου Εκτροφής και Ανάπτυξης Ζωικών Προτύπων και Βιοϊατρικής Έρευνας της Σχολής Επιστημών Υγείας του Α.Π.Θ.

Υποτροφίες

• Υποτροφία του Ιδρύματος Fulbright (John O. Almquist Research Center, Penn State University, PA, USA, 4/8-30/12/2002)
  • Υποτροφία του Ο.Ο.Σ.Α. (OECD, Organization for the Economic Cooperation and Development) scholarship (College of Veterinary Medicine, Cornell University, NY, USA, 15/12/2010-5/2/2011)

Κριτής σε Διεθνή Περιοδικά

• Biology of Reproduction
  • International Journal of Andrology
  • Asian Journal of Andrology
  • Reproduction in Domestic Animals
  • Animal
  • Bulletin of the Hellenic Veterinary Society
  • Επιστημονική Δραστηριότητα
  • Επίβλεψη μιας (1) διδακτορικής διατριβής. Μέλος τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής δέκα (10) διδακτορικών διατριβών.
  • Έρευνα η οποία εστιάζεται κυρίως (α) στη μελέτη του ινωδολυτικού συστήματος σε διάφορες φυσιολογικές και παθοφυσιολογικές καταστάσεις με τη χρήση ζώων εργαστηρίου, (β) διερεύνηση παραγόντων που επηρεάζουν διάφορες ποσοτικές και πoιοτικές παραμέτρους των σπερματοζωαρίων διαφόρων ζωικών ειδών, (γ) Οξειδωτική καταπόνηση και αντιοξειδωτικά

Συγγραφή κεφαλαίου σε βιβλίο

Συνσυγγραφέας “Melatonin Effect on Reproduction” in Melatonin promotion of health, 2nd edition CRC press, editor R.R. Watson, 2012
Μετάφραση και επιμέλεια στα ελληνικά τμήμα του βιβλίου “Cunningham’s Veterinary Physiology”, 5th edition, Elsevier, 2017