Συνέδριο Ερευνητικής Εταιρείας Ουρογεννητικής Ογκολογίας

Η Ερευνητική Εταιρεία Ουρογεννητικής Ογκολογίας διοργανώνει, υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Σχολής Επιστημών Υγείας του Α.Π.Θ., το 8ο Συνέδριό της. Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί από 11 έως 13 Σεπτεμβρίου 2020, στο ξενοδοχείο Mediterranean Palace στη Θεσσαλονίκη.

Η ευρεία θεματολογία του Συνεδρίου μέσα από τις εισηγήσεις διακεκριμένων συναδέλφων θα συνθέσει μια ολοκληρωμένη εικόνα σχετικά με προκλήσεις και διλήμματα που προκύπτουν από όλα τα νέα δεδομένα στην αντιμετώπιση του καρκίνου του μαστού, του γυναικολογικού καρκίνου, του καρκίνου του πνεύμονα και του ουροποιογεννητικού καρκίνου.

Ποιος είναι ο ρόλος των νέων θεραπευτικών επιλογών, των γονιδιωματικών προφίλ, αλλά και του τρόπου ζωής και πώς αυτά τα δεδομένα μπορούν να οδηγήσουν στη συναίνεση και στη βέλτιστη χρήση όλων αυτών σε ένα πεδίο που συνεχώς γεννά νέες εξελίξεις αποδεικνύοντας την πολυπλοκότητα που έχουν να αντιμετωπίσουν οι επαγγελματίες υγείας. Η διοργάνωση του Συνεδρίου συνδέεται με τις τρέχουσες εξελίξεις της πανδημίας Covid-19 και πως επηρεάζονται οι θεραπείες των ογκολογικών ασθενών.

Περισσότερες πληροφορίες και το πρόγραμμα του Συνεδρίου στον σύνδεσμο: