Δωρεάν υπηρεσία στο κοινό με νέας γενιάς βοηθήματα χαμηλής όρασης

Συνεχίζοντας την κοινωνική της προσφορά, η ερευνητική ομάδα του Εργαστηρίου Πειραματικής Οφθαλμολογίας του ΑΠΘ, βοηθά τα άτομα με χαμηλή όραση να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους και την ποιότητα της ζωής τους.

Με νέας γενιάς βοηθήματα και με καλύτερες δυνατότητες, το Εργαστήριο Πειραματικής Οφθαλμολογίας του ΑΠΘ μπορεί να δέχεται άτομα με χαμηλή όραση ώστε να βελτιστοποιήσουν την όρασή τους και να αποκτήσουν καλύτερες επιδόσεις στην καθημερινότητά τους, καθώς και περισσότερες ευκαιρίες για μία καλύτερη και ανετότερη διεκπεραίωση των δραστηριοτήτων τους, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

«Επιπρόσθετα» αναφέρει ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του προγράμματος Life4lowvision, Καθηγητής Βασίλης Καραμπατάκης «τους προσφέρεται εκπαίδευση στη χρήση των βοηθημάτων αλλά και μία δυνατότητα αξιολόγησης της κατάστασής τους, ώστε να μπορούν να έχουν μια κατεύθυνση για το πότε πρέπει να ζητήσουν ιατρική συμβουλή».

Η αξιολόγηση και η εκπαίδευση στη χρήση των βοηθημάτων νέας γενιάς γίνεται δωρεάν, υστέρα από ραντεβού, στο τηλ. 2310 999924 (καθημερινά από 10:00 έως 14:οο).

Η δράση υλοποιείται μέσω του προγράμματος ΕΣΠΑ (Ερευνώ-Δημιουργώ-Καινοτομώ) και δίνει μία νέα και σημαντική προσφορά δωρεάν υποστήριξης.

Περισσότερες πληροφορίες στον σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=-CjeUhOEsH0