Διεθνές Διαδικτυακό Συμπόσιο με θέμα : «Mental health services amid the COVID-19 pandemic in Europe: what lessons can we learn and act on?»

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Κλινική Ψυχική Υγεία» του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας ΑΠΘ, διοργανώνει στις 29 Ιανουαρίου και ώρα 13.00 Διαδικτυακό Συμπόσιο σε συνεργασία με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την Παγκόσμια Ψυχιατρική Εταιρία.

Το θέμα του συμποσίου αφορά στην επίπτωση της πανδημίας στις υπηρεσίες ψυχικής υγείας. Ο στόχος αυτών των εκπαιδευτικών συνεδριών είναι να προσφέρουν μια σφαιρική και ολοκληρωμένη ενημέρωση των νεότερων εξελίξεων στη νευρο-βιολογία, την ψυχοφαρμακολογία, τις οδηγίες θεραπείας και την προσωπική φροντίδα των ψυχικών διαταραχών.

Οι προσκεκλημένοι ομιλητές θα προσπαθήσουν να απαντήσουν σε σκληρά ερωτήματα στη βάση ερευνητικών ευρημάτων, σε σχέση με τις επιδράσεις της πανδημίας COVID-19 στην ψυχική υγεία των πολιτών της Ευρωπαϊκής ένωσης.

Θα απευθύνουν χαιρετισμό ο Διευθυντής ΠΟΥ Ευρώπης Hans Kluge και η Υφυπουργός αρμόδια για θέματα Ψυχικής Υγείας Ζωή Ράπτη.

Κατά τη διάρκεια του διαδικτυακού συμποσίου, το οποίο θα πραγματοποιηθεί σε ζωντανή μετάδοση οι συμμετέχοντες θα έχουν μια μοναδική ευκαιρία όχι μόνο να ακούσουν τους ειδικούς, αλλά και να συζητήσουν τις απορίες τους.

Περισσότερες πληροφορίες και το πρόγραμμα

του Συνεδρίου στον σύνδεσμο:(Υπεύθυνος Καθηγητής Κωνσταντίνος Φουντουλάκης)